Zobu kariess un kā no tā izvairīties?

Lai arī pastāv simts un viena teorija, kā par to, kā rodas un attīstās zobu kariess, tomēr, lai no tā izvairītos nepieciešams veikt tikai divas lietas – regulāri jārūpējas par mutes dobuma higiēnu, kā arī regulāri jāapmeklē zobārsts.

Kas ir zobu kariess?

Zobu kariess rodas dēļ fakta, ka organismam pietrūkst dažādu minerālvielu, vitamīnu un dažādu citu vielu, kas uztur zobus pie labas veselības. Tāpēc, ir nepieciešams pieraksts un regulāras vizītes pie sava zobārsta, lai pēc iespējas ātrāk spētu konstatēt un sākt ārstēšanu, tādējādi minimizējot zobu bojājumu risku un apjomu.

Kāpēc un kā rodas kariess?

Cēloņi šai slimībai ir samērā vienkārši, kas nozīmē to, ka slimība var viegli attīstīties. Attīstoties tas sāk noārdīt zobu cietos audus – zobu emaliju un dentīnu, taču ar laiku, slimībai progresējot, tas ķersies klāt arī pie zobu mīkstajiem audiem.

Lūk, pāris no populārākajiem cēloņiem:

Zobu diega nelietošana, atteikšanās no ikdienas zobu tīrīšanas, kuru vajadzētu veikt vismaz divas reizes dienā, kā arī nolaidība citos zobu higiēnas ievērošanas jautājumos.

Nekvalitatīva ēdiena izvēle. Pārāk bieža saldumu lietošana, respektīvi  pārāk liels cukura radītu ogļhidrātu pārsvars pār priekš zobiem veselīgākiem variantiem.

Pazemināts siekalās pastāvošo minērālu daudzums, kas nespēj pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, respektīvi, nespēj ierobežot baktērijas attīstību mutes dobumā.

Zobu starpās sakrājušies ēdiena pārpalikumi, kas laicīgi nav iztīrīti. Ar šo problēmu parasti jāsastopas tiem, kam izveidojies nepareizs sakodiens.

Par zoba kariesa esamību parasti liecina pastāvīgas zobu sāpes, pārmērīga jūtība pret karstiem un aukstiem ēdieniem un/vai dzērieniem. Tāpat novērojama zobu jūtība pret sāļu un saldu pārtiku.

Kā to nezvēru ārstēt?

Kariesa ārstēšanu iespējams veikt tikai pie profesionāļiem. Ja radušās aizdomas par kariesa rašanos, obligāti jāmeklē zobārstniecības klīnika, kurā strādājošie profesionāļi ir ļoti labi pazīstami ar kariesa ārstēšanas procedūrām, un ir pieredzējuši, veicot šo darbu jau vairākus gadus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *